BAR berekenen: bruto aanvangsrendement met rekenvoorbeeld
1. Kort antwoord
Het bruto aanvangsrendement (BAR) is de jaarlijkse huuropbrengst gedeeld door de totale investering, uitgedrukt in procenten. Het zegt wat een pand opbrengt vóórdat er ook maar één kostenpost af is.
BAR = (bruto jaarhuur ÷ totale investering) × 100%
Een pand van € 300.000 dat € 18.000 huur per jaar oplevert heeft een BAR van 6,0%. Let op de noemer: die hoort de totale investering te zijn, inclusief overdrachtsbelasting en kosten koper, niet alleen de koopsom.
2. Wat de BAR precies is, en wat niet
De BAR is een momentopname bij aankoop. Vandaar "aanvangs": hij rekent met de huur en de investering op het moment dat je het pand koopt, en zegt niets over wat er daarna gebeurt.
Wat er niet in zit:
- geen exploitatiekosten (onderhoud, verzekering, beheer, VvE)
- geen leegstand
- geen financiering: rente en aflossing komen er niet in voor
- geen belasting
- geen waardeontwikkeling
Daarmee is de BAR vooral een vergelijkingsgetal: handig om drie panden in dezelfde markt naast elkaar te zetten, ongeschikt om te beslissen of een project rendabel is. Voor dat laatste heb je het netto aanvangsrendement (NAR) en je cashflow nodig.
De BAR is niet hetzelfde als de cap rate. De cap rate deelt de netto opbrengst (NOI) door de marktwaarde; de BAR deelt de bruto huur door de investering. Op hetzelfde pand levert dat een ander percentage op.
3. De formule per component
Teller: bruto jaarhuur. De contractuele huur over twaalf maanden, exclusief servicekosten. Servicekosten zijn een doorbelasting van kosten die je zelf maakt; tel je ze mee in de teller zonder ze in de kosten te verwerken, dan komt de BAR te hoog uit.
Noemer: totale investering. Hier gaat het in de praktijk mis. De totale investering is:
- de koopsom
- plus overdrachtsbelasting (in Nederland voor beleggingsvastgoed doorgaans het hoge tarief)
- plus kosten koper: notaris, kadaster, makelaar, taxatie
- plus eventuele aanvangsinvesteringen om het pand verhuurbaar te maken
Wie alleen de koopsom in de noemer zet, rekent zichzelf rijk. Bij een overdrachtsbelasting van 10,4% plus circa 2% aan overige kosten scheelt dat al gauw een vol procentpunt op de uitkomst.
De kapitalisatiefactor is niet het omgekeerde. Naast de BAR kom je de kapitalisatiefactor tegen: de koopsom gedeeld door de bruto jaarhuur. Dat getal zegt hoeveel jaarhuren de markt voor het pand betaalt. Let op de noemer, want die is een andere: de kapitalisatiefactor rekent over de kále koopsom en de BAR over de totale investering. De kapitalisatiefactor is daardoor wél exact het omgekeerde van de BAR over de koopsom, en níét van de BAR die je hieronder ziet.
4. Rekenvoorbeeld
Een gerenoveerd appartement van 75 m² in een middelgrote stad, gekocht als belegging in 2026 en verhuurd in de vrije sector.
| Post | Bedrag |
|---|---|
| Koopsom | € 285.000 |
| Overdrachtsbelasting (10,4%) | € 29.640 |
| Notaris en kadaster | € 1.800 |
| Aankoopmakelaar | € 3.500 |
| Taxatie | € 800 |
| Aanvangsinvestering (schilderwerk, keuken) | € 9.000 |
| Totale investering | € 329.740 |
| Kale huur per maand | € 1.475 |
| Bruto jaarhuur | € 17.700 |
BAR = (17.700 ÷ 329.740) × 100% = 5,37%
Had je alleen de koopsom als noemer genomen, dan was de uitkomst 6,21% geweest, bijna een procentpunt hoger, op precies hetzelfde pand. Dat verschil is geen detail: het is het verschil tussen een pand dat op papier de moeite waard lijkt en een pand dat het niet is.
| Kengetal | Waarde | Wat het betekent |
|---|---|---|
| BAR op totale investering | 5,37% | Het eerlijke getal: alles wat je kwijt was, zit erin |
| BAR op alleen de koopsom | 6,21% | Vleiend en onbruikbaar om mee te vergelijken |
| Verschil | 0,84 procentpunt | Alles wat er naast de koopsom bij kwam: € 44.740 |
| Kapitalisatiefactor | 16,1 | De markt betaalt hier 16,1 jaarhuren voor de kale koopsom |
Er zijn dus drie noemers in omloop, en ze leveren drie verschillende percentages op hetzelfde pand:
| Noemer | Bedrag | BAR |
|---|---|---|
| Alleen de koopsom | € 285.000 | 6,21% |
| Koopsom plus kosten koper | € 320.740 | 5,52% |
| Totale investering, inclusief aanvangsinvestering | € 329.740 | 5,37% |
Vergelijk je twee objecten, controleer dan eerst welke noemer de bron gebruikt. Zonder dat is het verschil tussen twee percentages net zo goed een verschil in rekenwijze als in pand.
Gevoeligheid. Loopt de aanvangsinvestering uit van € 9.000 naar € 18.000, dan komt de totale investering op € 338.740 en zakt de BAR naar 5,23%. De BAR over de koopsom blijft ondertussen op 6,21% staan: dat getal beweegt niet mee met een kostenoverschrijding, en dat is precies waarom het als beslisgetal ongeschikt is.
5. Wat is een goede BAR?
Er bestaat geen absolute grens: een BAR is alleen betekenisvol tegenover panden in dezelfde markt en hetzelfde segment. Als grove ordening voor Nederlandse woningbeleggingen in 2026:
| Bandbreedte | Wat het meestal betekent |
|---|---|
| onder 4,5% | Vaak grote steden en topsegment; je koopt waardeontwikkeling, geen cashflow |
| 4,5% – 6% | Gangbaar voor woningbeleggingen in de vrije sector |
| 6% – 8% | Middelgrote steden, oudere voorraad, of meer eigen werk |
| boven 8% | Zelden gratis: achterstallig onderhoud, kwetsbare locatie of huurrisico |
Een hoge BAR is dus geen kwaliteitsoordeel. Hij vraagt om de vervolgvraag: waarom is dit rendement hoog, en welk risico betaal je daarvoor?
6. Drie fouten die dit getal vertekenen
De noemer is alleen de koopsom. Verreweg de meestgemaakte fout, en de duurste. Zie het rekenvoorbeeld hierboven.
De huur is de bruto huur inclusief servicekosten. Dan reken je kosten die je doorgeeft mee als opbrengst. Gebruik altijd de kale huur. Verhuur je gestoffeerd, dan zit er in het maandbedrag al gauw € 100 tot € 200 aan servicekosten en voorschotten. Op dit pand tilt dat de BAR van 5,37% naar 5,73% of zelfs 6,10%: ruim een derde tot driekwart procentpunt, waar je niets aan overhoudt. Die euro's gaan rechtstreeks door naar de energieleverancier en de schoonmaker.
De BAR wordt gebruikt als beslisgetal. Twee panden met dezelfde BAR kunnen totaal verschillend uitpakken zodra je onderhoud, VvE-bijdrage, leegstand en financiering meeneemt. De BAR is het begin van de analyse, niet het einde.
7. Zelf doorrekenen
Vul hierboven je eigen bedragen in en je ziet de BAR direct meebewegen. Wil je verder rekenen aan netto aanvangsrendement, cashflow per maand, DSCR en het effect van financiering? Dan rekent de verhuurcalculator van BRIX Calc het hele project door, inclusief meerjarige exploitatie en huurindexatie.
8. Veelgestelde vragen
Hoort de overdrachtsbelasting in de BAR-berekening?
Ja, in de noemer. De overdrachtsbelasting is geld dat je kwijt bent om het pand te bezitten en hoort dus bij de totale investering. Laat je hem weg, dan is je BAR bij Nederlands beleggingsvastgoed al snel een vol procentpunt te hoog.
Wat is het verschil tussen BAR en NAR?
De BAR deelt de bruto huur door de investering; de NAR trekt eerst de exploitatiekosten van de huur af. De NAR ligt daardoor altijd lager en is het eerlijkere getal om te beoordelen of een pand rendeert. Het verschil tussen beide is precies wat het pand jaarlijks kost om te bezitten.
Telt leegstand mee in de BAR?
Nee. De teller is de theoretische jaarhuur: twaalf maanden vol, en een huurder die elke maand betaalt. Zo hoort dat bij een brutorendement. Reken je met de 3% leegstandsderving uit het voorbeeld hierboven, dan ontvang je € 17.169 in plaats van € 17.700. Wanbetaling is daarbij een tweede, aparte aftrek: leegstand is huur die je misloopt omdat er niemand woont, oninbaar is huur die je misloopt terwijl er wél iemand woont. Geen van beide raakt de BAR; ze komen allebei terug in de NAR.
Wat is het verband tussen BAR en kapitalisatiefactor?
De kapitalisatiefactor is de koopsom gedeeld door de bruto jaarhuur, in het voorbeeld 16,1. Dat is exact het omgekeerde van de BAR over de koopsom van 6,21%. Het is níét het omgekeerde van de BAR over de totale investering, want daar staat een grotere noemer onder. Zie je beide getallen naast elkaar, controleer dan welke grondslag erachter zit voordat je ze op elkaar betrekt.
Is een BAR van 6% goed?
In de meeste Nederlandse woningmarkten in 2026 is 6% gangbaar tot licht bovengemiddeld. Of het góed is hangt af van het risico: 6% op een goed onderhouden appartement in een stad met huurdruk is iets heel anders dan 6% op een gedateerd pand met een kwetsbare huurder.
Kun je de BAR gebruiken om een verkoopprijs te bepalen?
Indirect. Als vergelijkbare panden in de markt op een BAR van 5,5% verhandeld worden, dan volgt daaruit een indicatie van wat kopers voor jouw huurstroom over hebben. Reken dan wel met de bruto jaarhuur en houd er rekening mee dat een koper zijn eigen kosten koper in de noemer stopt.
Waarom verschilt mijn BAR van die van de makelaar?
Bijna altijd door de noemer. Verkopende partijen rekenen de BAR regelmatig op de koopsom in plaats van op de totale investering, wat het rendement optisch verhoogt. Vraag altijd na welke posten er in de noemer zitten voordat je twee percentages naast elkaar legt.